Indigenous Day Celebration

On June 10th, our students enjoyed a great afternoon of fun and education. Students were able to participate in a variety of activities and presentations, learning about Indigenous drumming, beading, Inuit Games, Metis and Haida culture, and much more. Thank you Mrs. Paice, and to the many volunteers who provided supplies (including a teepee), and most importantly for volunteering your time and expertise!

Hudson’s Hope School Choral Music

Our first choral music class has been a wonderful success.  They (accompanied by some supportive community members) provided a wonderful evening performance for parents and our community on the evening of June 10th.  It was very enjoyable listening to our students perform in front of an audience.  The class followed up with a performance to the entire elementary wing of the school (and many secondary students joined to listen as well).  Way to go HAWKS!

Track Meet Celebrations!

Congratulations to our elementary students who participated in the School District Track Meet on June 7th.  The following students represented our school:

Tristan Beam, Austin Lepine, Stella Matchett, Abigail Redekop, Luna Weder, Broc Fortin, Addison Carruthers, James Gortman, Xander Hills, Tereza Schenk, Madison Beebe, Hadley Gilliss, Mike Gortman, Sheigh Siemens, Oro Weder, Brynn Beswick, Sam Hills, Billie Naisby, Vina Novin, James Redekop, Cole Schafer, Kayla Stuber, and Logan Koehn King.  All of our students competed very hard, with some amazing results.  In fact, Hudson’s Hope School won the “Tony Atkins Most Improved School Trophy”!  Below are a few highlights and top 20 finishers.  Keep in mind that the students competing in the track meet are the top competitors of each grade level from every elementary school:

Luna Weder: 1st in 800m (with a 10 second lead), 1st in long jump, 2nd in 100m.

Sheigh Siemens: 2nd in 1500m, 4th in ball throw.

Stella Matchett: 2nd high jump, 7th in 800m.

Oro Weder: 3rd in 200m, 4th 800m, 9th long jump

Abby Redekop: 4th in ball throw, 7th in 60m dash

James Redekop: 2nd in high jump, 5th long jump, 8th ball throw

James Gortman: 5th long jump

Hadley Gilliss: 5th 200m, Hadley 15th long jump

Mike Gortman: 5th 60m dash,Mike 5th 400m, 14th long jump

Kayla Stuber:  6th ball throw

Tristan Beam: 7th in 60m dash

Vina Novin: 8th long jump, 17th ball throw

Tereza Schenk: 20th long jump

A huge thank you to Ms. Baytaluke & Mrs. Scott, Erika Weder, Roxanne Beebe, Jason Naisby, Serena Matchett, Trevor Beswick, and Renee Redekop for helping support our students during the Track Meet.  Way to go HAWKS!

Work Ethics Honour Roll

Our Principal’s Work Ethic’s Honour Roll students had a very enjoyable trip to Grande Prairie.  We checked out (and stayed at) the College Dorms, expended a lot of energy at the Jump Yard, splashed around the East Link Center, and practised our laser skills at Laser Tag.  Oh, and we shopped…and shopped…sigh.  It was a great way to celebrate another awesome year.  Way to go HAWKS!

Earth Day/Jump Rope for Heart Reminder

Greetings Parents;
Just a quick reminder that we will be doing our Earth Day Cleanup tomorrow afternoon (Wed., May 8th) (starting around 12:35).  After that is completed, we will take a break, and then move into some Jump Rope For Heart activities.  Parents/relatives/community members are welcome to join us!
If possible, please send your child(ren) with a water bottle tomorrow (labelled).
It looks like the weather should be fantastic!

Regional Heritage Fair

We had a record turnout of parents, relatives, and community members to our Regional Heritage Fair yesterday.  Folks were able to see what true learning looks like.  Our students chose topics that interested them, researched, collected data, edited, published, and then practised – practised – practised.  The presentations were truly outstanding.  Project Based Learning provides excellent opportunities for learners to “dig deep” into their area of interest.  The best part is, our students had fun!  To quote a couple of our judges:

“… the quality of the displays was remarkable this year.  The confidence and enthusiasm of the students was impressive and heart warming.  Both of us learned a lot and came away impressed with the students, teachers, and school environment”. – Ross & Deborah Peck.

A big thank you to Mrs. Reschke and Mrs. Winnicky for working so hard to make this Fair a big success.  Also, thank you to Elinor Morrissey and the Hudson’s Hope Museum for your wonderful organization and support.  As always, it takes dedicated volunteers to drive these type of events.  We are so appreciative of all of the volunteer judges:  Ross and Deborah Peck, Karen McKean, Theresa Dantuma, Bill Lindsay. Amanda Brown, Alison Hildebrant, Guy Armitage, Aislinn Gentles, Lynda Luchinski. Recorders: Stacey Reschke, Jacqueline  Burkitt. Thank you to Ms Dee and our cafeteria students for catering a lovely lunch!

Super Scientists!

Congratulations to our young scientists who represented our school at the Regional Science Fair on April 9th!  Our students came home with:  Four Bronze Medals, Two Silver Medals, and Four Gold Medals!  Not only that, but also the “Michael Crooks Physics Award, the B.C. Hygienist Dental Award, and the TOP Grade 6 project in the whole region!  Outstanding!  Way to go HAWKS!  A big thank you to Mrs. Baytaluke and Mr. Naisby for volunteering to take our students to this exciting event.  Go HAWKS Go!!